8GB ar 16GB RAM? O gal 4GB? Kiek operatyviosios atminties reikia kompiuteryje?

Kiekvienas kompiuteris yra sudarytas iš daugybės atskirų komponentų: procesoriaus (CPU), vaizdo apdorojimo plokštės (GPU), operatyviosios atminties (RAM), kietojo disko (SSD/HDD), ekrano ir daugelio kitų, kurie yra būtini, jog kompiuteris atliktų jam skirtas užduotis. Šiame įraše apžvelgsime kas yra kompiuterio operatyvioji atmintis ir kiek jos gali reikėti Jūsų poreikiams.

Operatyviąją atmintį (RAM – random-access memory) galime vadinti kompiuterio trumpalaike atmintimi. Operacinė sistema ir naudojamos programos naudoja tam tikrą kiekį operatyviosios atminties saugoti informaciją ir, esant reikalui, greitai ją pasiekti. Operatyvioji atmintis veikia tik gaudama maitinimą, tad tyčia ar netyčia dingus maitinimui visa informacija, kuri nebuvo išsaugota į kompiuterio kietąjį diską (SSD/HDD), prarandama. Tikriausiai esate susidūrę su situacija, kada dingus elektrai ar išsikrovus nešiojamo kompiuterio baterijai praradote pusę referato „Word‘e“ ar skaičiavimus „Excel‘yje“.

Operatyviosios atminties kiekis yra tiesiogiai susijęs su tuo, kaip greitai veikia Jūsų kompiuteris. Esant per mažam atminties kiekiui Jūsų kompiuteris veiks lėtai. Tad kiek operatyviosios atminties reikia, kad Jūsų kompiuteris veiktų sklandžiai?

Atsakymas į šį klausimą priklauso visiškai nuo to, kam bus naudojamas kompiuteris. Rekomenduojama įvertinti scenarijų, kada maksimaliai apkrausite kompiuterį darbu skirtingomis programomis ir preliminariai pasiskaičiuoti, kiek operatyviosios atminties bus reikalinga tokiems darbams (toliau įraše trumpai apžvelgsime galimus scenarijus). Įvertinkite ar Jūsų kompiuteris turi dedikuotą vaizdo apdorojimo plokštę ar integruotą (GPU). Integruota (kaip pvz. Intel Iris Xe Graphics) naudoja kompiuterio operatyviosios atminties resursus, kuomet dedikuota (kaip pvz. Nvidia GeForce RTX 3060) – savus, atskirus resursus vaizdo apdorojimui. Tad jei perkate kompiuterį su integruota vaizdo plokšte – vertėtų pagalvoti apie didesnį operatyviosios atminties kiekį.

Kitas svarbus aspektas – ar į Jūsų planuojamą įsigyti kompiuterį galima papildomai įdėti operatyviosios atminties modulį. Daug šiuolaikinių kompiuterių (ypač ultrabook klasės) turi prilituotus operatyviosios atminties modulius ir nėra galimybės jų keisti ar įdėti papildomus. Tad jei Jūsų nusižiūrėtas kompiuteris turi įlituotus modulius – rekomenduojama pagalvoti apie didesnį operatyviosios atminties kiekį, nes jos praplėtimas ateityje bus neįmanomas. Jei kompiuteris yra su keičiamais operatyviosios atminties moduliais – pasididinti atminties kiekį bus galima esant poreikiui ir papildomai mokėti už daugiau atminties nei Jums dabar reikia tiesiog neverta.

Pateikiame kelis trumpus galimus scenarijus:

4GB RAM: minimali konfigūracija šiuolaikiniam kompiuterio naudotojui. Jei Jūs naudojate Windows 10, atsidarote kelis internetinius puslapius, tikrinate el. paštą ir retkarčiais naudojate MS Word ar Excel aplikacijas (rekomenduotume aplikacijas naudoti po vieną, o ne visas vienu metu) – 4GB turėtų pakakti.

8 GB RAM: minimali konfigūracija vartotojams, kurie mėgsta daryti daug veiklų vienu metu. Kaip pvz., rašant šį įrašą, esu įsijungęs dvi MS Word, Outlook bei MS Excel aplikaciją, Spotify, Google Chrome, WhatsApp ir Messenger programas, kurios „suvartoja“ 7.3 GB operatyviosios atminties.

16 GB RAM: jei galvojate apie Adobe programų naudojimą (Photoshop, Illustrator ar pan.) ar kitų specializuotų programų, kurios naudoja daugiau resursų– 16 GB operatyviosios atminties kiekio pasirinkimas būtų rekomenduotinas. Tiek atminties užteks ir einamiesiems kasdieniams darbams ir daugiau resursų reikalaujančioms aplikacijoms.

Apibendrinant, esminiai faktoriai, renkantis kiek operatyviosios atminties (RAM) Jums reikės kompiuteryje, yra jo naudojimo paskirtis ir atminties praplėtimo galimybės. Įvertinkite, ar kompiuteryje yra galimybė įdėti papildomą atminties modulį. Jei taip – galima rinktis modelį su mažiau atminties ir esant reikalui bus galima ją praplėsti. Jei operatyvios atminties moduliai prilituoti – rekomenduojama rinktis „su atsarga“, nes jos jau nebus galima praplėsti net ir esant tokiam poreikiui. Atsakykite sau į klausimą: kam kompiuteris bus naudojamas? Jei kompiuteris bus naudojamas pagrinde naršyti internete ir tikrinti el. paštą – gali užtekti ir 4 GB. Darbui biure – rekomenduojama ne mažiau 8 GB. Dirbant su daugiau resursų reikalaujančiomis programomis tinkamas pasirinkimas būtų 16 GB. Kad ir kokie būtų Jūsų poreikiai, tikiu, jog rasite sau tinkamiausią sprendimą mūsų elektroninėje parduotuvėje IToutlet.lt